fajny clanok... ako vzdy... ale... vesmir sa vdaka druhemu zakonu termodynamiky nebude rozpinat do nekonecna. Bud skonci v entropii alebo sa znova zmrsti do singularity. To len to som chcela.
Hm... podla mna nie. Co by ho potom zmrstovalo? A aj keby to tak nakoniec skoncilo - ako optimista som bola vzdy za koniec v singularite a entropia mi prisla taka... taka... az prilis definitivna. Takze ak sa aj zacne zmrstovat, tak proti tomu nic nebudem mat :-) Len stale neviem ako by sa k tomu zmrstovaniu nechala dohnat. Myslim, ze nedala.
ok, ty mozno myslis to 'hranicne rozpinanie' presne medzi tym kedy by sa zacal zmrstovat a tym, kedy by sa rozpinal stale rychlejsie. ale aj takyto stav by bol stav stale sa rozpinajuceho vesmiru - a mozno ho nazvat stavom absolutnej entropie? nemyslim..
hej, viem co tym chces povedat, ale aj toho Davida Graya sa mi vcera podarilo Downloadnut, takze sa mi nestahoval do nekonecna :-) A ta vec s tou hmotnostou vesmiru, gravitaciou a energiou... keby to nebola teoreticka fyzika tak sa nad tym zamyslam asi intenzivnejsie. Ale na druhej strane je fajn, ze je tam priestor aj na to vlastne uvazenie. Napr. ku ktorej verzii ma clovek blizsie. Aj ked je to trochu off topic.
Funkcia na obrázku nie je "0.5 ^ x", ale "SUMA { i = 1 -> x } ( 0.5 ^ i )".
Pravidlo, že "geometrický rad, ktorý ak začína medzi nulou a jednotkou, nikdy jednotku nepresiahne 1 ak číslo násobíme sebou samým" asi v originále znelo trochu inak. Každý geometrický rad (súčet geometrickej postupnosti) s koeficientom medzi 0 a 1 sa bude blížiť k nejakej hranici, ale tá hranica je pre každý koeficient iná. Napríklad:
SUMA { i = 1 -> x } ( 0.25 ^ i ) -> 0.333... SUMA { i = 1 -> x } ( 0.50 ^ i ) -> 1.000... SUMA { i = 1 -> x } ( 0.75 ^ i ) -> 3.000...
lehu lehu, mat tvoje problemy ;)
zase ale - niekto musi aj rozmyslat. inak sa z nas stane blbe stado
;)