Španielsko - povedz "No"!

Autor: Michal Lehuta | 19.2.2005 o 13:01 | Karma článku: 2,70 | Prečítané:  1448x

Niekoľko rokov po Vojne za nezávislosť amerických kolónií sa ich zástupcovia zišli aby si spísali základné pravidlá fungovania konfederácie. Postupným schvaľovaním Ústavy Spojených štátov vo všetkých trinástich kolóniách zmluva vstúpila do platnosti. V štáte New York sa páni Hamilton, Madison a Jay angažovali v písaní pamfletov za prijatie Ústavy - to boli tzv. Listy federalistov. Po vyše dvesto rokoch sa mi zdá, že tu na druhej strane Atlantiku tiež potrebujeme takých Hamiltonov a Madisonov, ale na presne opačný cieľ - a to na neratifikovanie Ústavnej zmluvy Európskej únie.

Že prečo táto Ústava nie? Dôležité sú hlavne dva faktory:

1. Po prvé, nová zmluva vytvára Európsky štát. Kompetencie sa presúvajú do bruselského centra, a aj v otázkach tzv. spolurozhodovania orgánov EÚ a členských štátov sú záujmy EÚ povýšené nad záujmy národné. Ďalšia koncentrácia moci v nevolených orgánoch akými sú Komisia, Rada, a ECJ zvyšuje nebezpečenstvo jej zneužitia. Nútená harmonizácia politík neumožňuje konkurenciu iurisdiktúr.

2. Nová zmluva prináša Ústavný socializmus. Napriek tomu, že základný zákon by mal byť politicky neutrálny, predložený návrh obsahuje množtvo tzv. sociálnych práv, ktoré sa nezaobídu bez vysokého zdaňovania a neslobodnej ekonomiky (napr. "právo na bezplatné sprostredkovanie práce", ukotvenie silných právomocí odborov). Takýto stav nepomôže európskej ekonomike zabrániť jej zaostávaniu za Spojenými štátmi a ostatnými rýchlo-rastúcimi krajinami.

Some minor bugs:

a. Ústava si protirečí. Na jednej strane zakazuje akúkoľvek diskrimináciu, na strane druhej povoľuje tzv. diskrimináciu pozitívnu (cháp upieranie práv väčšine).

b. Je príliš komplikovaná/dlhá. Kapitoly o spoločnom trhu by mohli byť vyjadrené pár vetami (nebyť množstva šľachetných cieľov, ktoré články sledujú, špecifických situácií a výnimiek).

c. Ústava ukotvuje Spoločnú poľnohospodársku politiku, kvôli ktorej platíme za niektoré potraviny takmer dva krát viac a v Afrike kvôli jej protekcionizmu nepriamo zomiera denne niekoľko ľudí.

d. Položil si niekto otázku či Európa vôbec potrebuje nejakú ústavu?

See also: http://www.euroustava.sk, http://www.eunie.sk.  

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Režisér Vinterberg pre SME: Film Chľast ma po smrti dcéry zachránil

Vyrastal medzi hipisákmi, tí mu dovolili všetko.

Prieskum preferencií: SaS je pred OĽaNO, Kollár na hranici zvoliteľnosti

Pozrite si najnovší prieskum preferencií politických strán.


Už ste čítali?