Starnutie

Autor: Michal Lehuta | 2.7.2009 o 12:49 | Karma článku: 4,24 | Prečítané:  1459x

Od roku 1989 sa predpokladaná dĺžka dožitia vo veku 62 rokov podľa Štatistického úradu zvýšila o zhruba 12%. Znamená to priemerne dva roky naviac v "dôchodkovom" veku dnes v porovnaní s časom revolúcie. Popritom sa podiel počtu starších ako 65 rokov na celkovej populácii zvýšil o 17% (z 10,3 na 12,1%). Tieto čísla zapríčinili citeľný nárast výdavkov na dôchodcov. So skutočnými výdavkami na dôchodky ich však neviem porovnať, pozná niekto zdroj na takéto dáta?

A situácia sa bude len zhoršovať. (Tri tisícky detí v roku 2008 naviac nás naozaj nezachránia pani Tomanová) Pritom problém starnutia by sa nevyriešil naindexovaním dôchodkového veku na predpokladanú dĺžku dožitia (t.j. držaním rovnakej doby v dôchodku) - pre rozdielnosť populačných ročníkov. Tie, ktoré budú odchádzať do dôchodku v najbližších rokoch sú extra silné.. viď graf dole.

Veková pyramída sa s časom pohybuje smerom hore. Horná elipsa silných ročníkov sa tak posunie do neproduktívneho obyvateľstva, a dolná ju nevykompenzuje, pretože detí bolo od revolúcie málo. Podiel produktívneho obyvateľstva na celkovej populácii tak bude klesať, čo spôsobí problémy verejným financiám.

Autor je analytikom TREND Analyses.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Brexit môžeme posunúť, ale prečo by sme to robili, pýta sa Brusel

V Bruseli sa nikomu do nových rokovaní nechce.

SVET

Minúta po minúte: Mayovej vládu čaká hlasovanie o dôvere

Mayová odmietla, že by jej vláda mohla zrušiť brexit.


Už ste čítali?