Pridaná hodnota hazardu

Autor: Michal Lehuta | 7.11.2007 o 13:41 | Karma článku: 7,71 | Prečítané:  3036x

Ako nepriateľ hazardu* s ľútosťou oznamujem, že najvyššiu pridanú hodnotu na zamestnanca mala v roku 2006 zo všetkých firiem spoločnosť Tipos národná lotériová spoločnosť, a.s., a to vo výške 42.7 milióna korún na zamestnanca. Úplná tabuľka sa dá nájsť v najnovšej prílohe týždenníka Trend - Top 2007.

* V lotérii je pomer risku a potenciálneho výnosu investície v neprospech investora (v rulete je aj nula).** Na rozdiel od kapitálového trhu je to hra s nulovým súčtom. Stávkovanie je čiste náhodné prerozdeľovanie zdrojov (s nákladmi na prevádzku), a preto je jeho "skutočná" pridaná hodnota viac než otázna (naviac, náhodná alokácia zdrojov pôsobí dezinformačne v trhových vzťahoch; aj keď umožňuje sociálnu mobilitu). Ak hazard nechápeme ako investíciu, ale (aspoň čiastocne) ako spotrebu, je problém "pridanej hodnoty" do istej miery uchopiteľný. Normatívna žiadanosť preferencie k spotrebe neefektívnych investícií (t.j. správnosť záľuby tipovať) však zostáva stále diskutabilná. (Áno, o zmysluplnosti subjektívnych preferencií, ak je možné ich zmeniť, má zmysel sa baviť, na rozdiel od postoja zastávaného ultra-liberálmi ignorujúcimi nepriame dôsledky "slobodných rozhodnutí".

** Neplatí nevyhnutne. Pri dokonalej konkurencii stávkových spoločností by bol pomer risku a výnosu v lotérii vyrovnaný. T.j. šanca vyhrať 1:3 by bola odmenená trojnásobkom vkladu (traja sa zložia jednému na výhru) mínus náklady na chod lotérie.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

Finálová diskusia SME: Matovič chce ústavnú väčšinu s Kollárom, Kiska a Truban váhajú

Diskusia denníka SME zo zrekonštruovanej Mlynice v Bratislave.

Druhý neverejný prieskum potvrdzuje predpovede analytikov

Preferencie sa budú šíriť internetom.

Dnes píše Matia Lenická

Liberáli by sa do novej vlády nemali trepať

Radšej nech ponúknu konštruktívnu opozíciu.


Už ste čítali?