reklama

Centrálna banka falšuje peniaze! (viac či menej humorná story)

Centrálna banka má monopol na falšovanie peňazí. Zamestnanci jej tlačiarne vyrábajú obdĺžnikové kúsky potlačeného papiera, ktoré majú vraj hodnotu 20, 50, 100, 200, 500, 1000, či aj 5000 korún podľa toho, aké čísla sú na nich napísané.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (51)

 Akoby toho nebolo dosť, tieto peniaze sa natoľko podobajú na tie skutočné, že ich normálny človek ani nerozozná, zamieňa si ich, ba čo viac, akceptuje ich ako plácu za nejaký tovar alebo službu (vlastne ani veľmi nemá na výber, pretože existujú inštitúcie, ktoré túto akceptáciu falošných peňazí vynucujú). Za takéto obohacovanie si potom falšovatelia peňazí môžu napríklad postaviť mrakodrap v centre hlavného mesta, ktorý môže byť vysvietený trebárs aj celú noc.

Toto nešťastné vmiešavanie falošných peňazí medzi peniaze skutočné potom vedie k predstave, že je v našej krajine omnoho viac peňazí! Preto si potom u nás v obchode všetci myslia, že môžeme za chlieb, mlieko či desať deka šunky platiť viac ako predtým. Tým som chcel povedať, že tí, ktorí falošné peniaze doteraz zo zásady odmietali alebo s nimi ešte neprišli do styku, prídu na krátko, pretože tie ich skutočné sú schopné kúpiť čoraz menej a menej tovarov. Snáď už nemusím ďalej vysvetlovať, že falšovanie peňazí je krádež.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Je treba priznať, že národné banky už väčšinou nefalšujú toľko ako kedysi. Napriek tomu bolo na Slovensku v roku 2003 opísaným spôsobom sfalašovaných 7,6 miliardy korún (nárast obeživa mimo bánk o 9.02%). V Taliansku a Grécku predstavovalo takéto okrádanie donedávna vyše 10% vládnych príjmov. Najviac sa v tom asi darilo nemeckej centrálnej banke v roku 1923, kedy dokázala sfalšovať 300,000,000 (rozumej tristo miliónov) krát viac peňazí, ako bolo v celej krajine 31. decembra 1922 dohromady (čo je teda úctihodný úspech!).

Keby sme však na trh falšovania peňazí pustili konkurenciu, v konečnom dôsledku by sa presadili iba peniaze s intristickou hodnotou (o ktorých by bolo jasné, že falošné nie sú) alebo peniaze dostatočne dôverihodne kryté vzácnou komoditou, akou môžu byť napríklad drahé kovy. Najprv by sa možno objavili tradiční falšovatelia falošných peňazí, ale čím viac takých bude, tým rýchlejšie ľudia pochopia, že takéto peniaze nemajú žiadnu hodnotu a začnú hľadať iné – univerzálne použiteľné náhrady rôznych falošných kúskov papiera. Ľuďom, ktorí by nechápali, že falošné peniaze nestoja za veľa, pomôžu chytrejší obchodníci, ktorí ich od nich nebudú ochotní prijímať. Na trhu by tak potom zostali iba pravé peniaze, ktoré sú za skutočné hodnoty skutočne vymeniteľné, a banky (nie nevyhnutne národné), ktoré by takéto peniaze poskytovali. Myslíte si teda, že tu ešte je šanca, aby sme sa niekedy dožili konca falšovania?

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Michal Lehuta, autor je Čarodejníkom z krajiny Oz

(článok bol zo zjavných dôvodov odmietnutý do printového vydania SME ;o)

Michal Lehuta

Michal Lehuta

Bloger 
  • Počet článkov:  990
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Gamča '02. Potom B.A. zo spoločenských vied, M.A. z medzinárodných vzťahov na Jacobs University Bremen. Dnes ekonomický analytik týždenníka TREND. Zoznam autorových rubrík:  GeografiaEkonómia / EkonomikaHudbaNa zamyslenieKomentárInšpiráciaVlastná tvorbaAbsolute jaPolitikaPostrehUmenieSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Post Bellum SK

Post Bellum SK

74 článkov
Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

20 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

295 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

87 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

49 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu